
Suzuki wprowadza do silników zaburtowych pierwszy na świecie system oczyszczający wodę z mikroplastiku
Suzuki Motor Corporation opracowało pierwsze na świecie* urządzenie zbierające mikroplastik z wody, które można w łatwy sposób zainstalować w silnikach zaburtowych. Japoński producent uruchamia tym samym inicjatywę Suzuki Clean Ocean Project, która zajmie się kwestią odpadów z tworzyw sztucznych, które trafiają do wody.
Trafiające do wody odpady z tworzyw sztucznych stały się w ostatnich latach poważnym problemem ekologicznym. Każdego roku ogromna ilość zanieczyszczeń wpływa do mórz i oceanów, a następnie przy udziale naturalnych czynników jest rozbijana na cząsteczki mikroplastiku, które zatruwają środowisko i jednocześnie są trudne do usunięcia. Aby pomóc w rozwiązaniu tej kwestii inżynierowie Suzuki przyjrzeli się konstrukcji silnika zaburtowego, który w ciągu roku przepompowuje tony morskiej wody, która jest używana do chłodzenia jednostki. Suzuki opracowało urządzenie, które zbiera mikroodpady z tworzyw sztucznych i oczyszcza wodę wydalaną z silnika. Dzięki temu każda jednostka pływającą wyposażona w ten system może skutecznie zbierać szkodliwe cząsteczki.
Montaż urządzenia wyłapującego mikroplastik nie utrudnia pracy silnika. Na dodatek można je zainstalować w łatwy sposób na wężu powrotnym, ponieważ oczyszcza wodę służącą do chłodzenia silnika. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Japonii, w substancjach zebranych przez filtr znaleziono cząsteczki mikroplastiku oraz inne zanieczyszczenia. Równolegle są prowadzone podobne badania na wodach innych kontynentów, co w niedalekiej przyszłości pozwoli udoskonalić autorskie rozwiązanie opracowane przez Suzuki. Japoński producent silników zaburtowych planuje wprowadzić ten system jako wyposażenie opcjonalnie do niektórych modeli silników zaburtowych już w 2021 roku, a w najbliższych latach funkcja będzie oferowana na liście standardowego wyposażenia.
Projekt Suzuki Clean Ocean
W 2020 roku mija dekada, odkąd Suzuki zainicjowało działania na rzecz oczyszczania nabrzeży. Odpady z tworzyw sztucznych trafiające do wód stają się coraz poważniejszym i pilnym problemem. Dlatego nadszedł czas na analizę, w jaki sposób można się bardziej przyczynić do ochrony środowiska i społeczeństwa, a także wyznaczyć nowe kierunki działań. Oprócz zbierania odpadów poprzez innowacyjne rozwiązanie, projekt opracowany przez Suzuki zawiera następujące założenia.
-
Światowa kampania Clean-up the World
Suzuki prowadzi na całym świecie dobrowolne akcje zachęcające do prac porządkowych na morzach, rzekach, jeziorach i stawach – wszędzie tam, gdzie pływają łodzie z silnikami zaburtowymi. Akcja wystartowała w 2010 roku w Hamamatsu, a w kolejnych latach zyskała coraz większy, globalny rozgłos. Od 2011 roku uczestniczyło w niej łącznie ponad 8 tys. osób z 26 krajów na całym świecie. W tym roku mija okrągła rocznica, a akcja nadal się nie zatrzymuje.
-
Ograniczanie użycia plastikowych opakowań
Aby zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, Suzuki rozpoczęło działania zmierzające do ograniczenia wykorzystania plastikowych opakowań dla silników zaburtowych Suzuki. W tym celu zastosowano opakowania z materiałów alternatywnych dla wybranych produktów wyprodukowanych w czerwcu 2020 roku – aktualnie Suzuki zbiera opinie z rynku na temat nowego rozwiązania. W najbliższych miesiącach rozpocznie się proces wymiany opakowań dla oryginalnych części Suzuki Marine. Począwszy od października 2020 r. opakowania z tworzywa sztucznego będą sukcesywnie zastępowane przez opakowania papierowe. Jeśli wszystkie opakowania oryginalnych części marine zostaną zastąpione materiałami przyjaznymi dla środowiska, rocznie uda się zmniejszyć produkcję plastiku o około 2,3 tony.
Projekt Suzuki Clean Ocean to jedna z inicjatyw mających na celu rozwiązanie problemów społecznych wymienionych w SDG (Celach Zrównoważonego Rozwoju). Wyraża również zaangażowanie Suzuki w realizację sloganu marki „ULTIMATE OUTBOARD MOTOR” w aspekcie środowiskowym W staraniach o usunięcie zanieczyszczeń z mórz i oceanów, zespół Suzuki Marine będzie promować projekt Suzuki Clean Ocean wraz z partnerami i użytkownikami łodzi na całym świecie.
* stan na 1 października 2020
Suzuki GSX-8R w teście opon na torze wyścigowym Alcarràs Speed Circuit
Test na liczącym ponad 3,7 km katalońskim torze Alcarràs Speed Circuit podyktowany był chęcią sprawdzenia sportowych opon Metzeler Racetec TD Slick na pełnowymiarowym torze służącym m.in. wyścigom motocyklowym organizowanym przez Międzynarodową Federację Motocyklową FIM.
Dowiedz się więcejSuzuki Moto Roadshow na półmetku
Cykl pokazów z premierami najnowszych motocykli Suzuki DRZ-4S i DRZ-4SM potrwa jeszcze do początku kwietnia.
Dowiedz się więcejReprezentacja Polski wygrała z Niemcami 12 : 8
Gala boksu Suzuki Boxing Night 34 w Mielcu była okazją do skonfrontowania naszych pięściarzy z reprezentantami Niemiec. W sześciu pojedynkach lepsi okazali się reprezentanci Polski: Nikola Prymaczenko, Paweł Brach, Bartłomiej Rośkowicz, Michał Jarliński, Jakub Straszewski i Wiktor Bartnik. W trzech pozostałych walkach Nikola Pawlik, Cezary Znamiec i Radosław Kawczak musieli uznać wyższość pięściarzy z Niemiec.
Dowiedz się więcejPierwsze wyróżnienie dla Suzuki e VITARA
Choć do światowej premiery pierwszego elektrycznego samochodu Suzuki zostało jeszcze kilka miesięcy, to e VITARA już zyskała uznanie w oczach czytelników Auto Świata, biorących udział w prestiżowym plebiscycie Moto Awards 2024.
Dowiedz się więcej